Gebelikte 9. Ay

Gebeliğinizin artık son zamanları. Gebeliklerin çoğunda 40 haftayı doldurmadan önce doğum gerçekleşir.
Bebeğiniz artık tamamen gelişimini tamamlamıştır ve her an doğum olabilir. Bu dönemde yalancı doğum sancılarını ve gerçek doğum sancılarını iyi ayırt etmeniz lazım. Gerçek doğum sancıları düzenli ve sık aralıklarla şiddeti giderek artarak olur. 10 dakika içerisinde üç kez sancı hissedilir ve her bir kasılma yaklaşık 50 saniye sürer. Yalancı doğum sancılarında ise sancılar düzensiz,sancılar arası uzundur ve şiddeti hep aynıdır. Gerçek doğum sancıları istirahatle geçmez. Düzenli ve şiddeti giderek artan kasılmaların başlaması, nişan bozulması olarak bilinen sümüksü tıkacın gelmesi, suyunuzun gelmesi doğum başladığını belirtir. Hastaneye giderek doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Doğum zamanı başlayınca rahim ağzı yavaş yavaş açılmaya başlar. Bu açıklık 10 cm. civarına ulaştığında doğumun ilk evresi tamamlanmış olur.

Bebeğiniz

Bebeğiniz ortalama 3000 – 3300 gr. ağırlığında ve 51 cm. boyunda olur. Doğum için başın doğum kanalına girdiği bir pozisyonda olması gerekir. Gelişimini tamamladığından hareket alanı iyice azalmıştır. Lanogo tüyleri hemen hemen  tamamen yok olmuştur. Dökülen lanugo tüyleri, cilttden dökülen hücreler bağırsaklarda mekonyumun (ilk dışkı) oluşmasını sağlar. Mekonyum yeşil, siyah renkte olup bebeğin doğduktan sonra ilk bağırsak hareketleri ile dışarı atılır. Dış dünya için hazır bir vaziyette beklemektedir.

Doğum Süreci

Normal gebelik süreci 40 haftadır. Nadiren de olsa bu süreci aşan gebelerde vardır. Gün aşımı, miad aşımı, gün geçmesi, günü dolmuş, olarak tabir edilmektedir. Bu durum daha çok, yaşı küçük annelerde ve yaşı büyük annelerde görülmektedir. Bebek ölümü oranlarının yüksek olması sebebiyle günü geçen hamilelerin bekleme süresi 10 gün ile sınırlandırılmaktadır. Beklenen doğum tarihinin üzerinden 10 gün geçmesine rağmen doğum gerçekleşmediyse, NST ile bebeğinizin kalp atım hızı takip edilir ve amnios mayi miktarı ölçülür. Bu konuda sizin ve bebeğinizin sağlığı için en doğru kararı doktorunuz verecektir. NST’ de bozulma, amnios mayi miktarında azalma olmuşsa, vajinal muayene sonucuna bağlı olarak suni sancı verilerek normal doğum denenir ya da sezaryen başlatılır.

İlk altı ay boyunca bebeğiniz için en sağlıklı besin maddesi olan sadece sütü ile beslemeyi UNUTMAYIN !!!

ŞİRİN VE MİNİK BEBEĞİNİZLE BİRLİKTE SAĞLIKLI, HUZURLU BİR ÖMÜR DİLİYORUZ…

 

Bir önceki yazımız olan Tavuklu Milföy Pay başlıklı makalemizde lezzetli yemek tarifleri, tavuklu milföy pay ve tavuklu milföy pay tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir