Hamilelik Belirtileri

hamilelik-ay-ay_orig1

En Belirgin Belirtileri Şunlardır:

1 . Adetin gelmemesi ( amenore )
2 . Bulantı ve kusma
3 . İdrar yakınmaları
4 . Yorgunluk
5 . Fetal hareketlerin algılanması
6 . Göğüslerde bazı değişiklikler
7 . Vaginal mukoza nitelik değişikliği
8 . Çoğalmış deri pigmentasyonu ve abdominal striaların görülmesidir .

AMENORE:
Daha öncesinde itinalı tane gören sıhhatli bayanlarda olması gerekli durumda olan adetin olmaması gebelik yönünde mühim belirtilerden biridir .
Ancak amenore tek başına hamileliğin kesinlikle olduğu manasına gelmez . Ruhsal ve toplumsal koşullar , iklim ve yer değişiklikleri adetin aksamasına gerek olabilmektedir . Bunlara ayrıyeten zor enfeksiyon hastalıkları ya da diyabet , ve öbür bazı hormonal hastalıklarda da amenore vardır ( Basedow rahatsızlığı , miksödem , akromegali , Addison ) . Genç emziren bayanların yüzde 80′ inde amenore vardır .

Az da olsa artık hiç tane görmemiş puberte dönemindeki bir çocukta , bir zamandır menopozda olduğu malum kadında da gebelik olabileceği – önünde bulundurulmalıdır .

Bunların tersine hamile olduğu takdirde tane gören bayanlar da – değildir .

BULANTI sağlamak KUSMA:
Genellikle hamileliğin 2 sağlamak 12 . haftalarında gözlenir . Gebelerin tahmini % 50 sağlamak 60’ında bulantı sağlamak istifra (istifra (istifra (kusma))) görülür . Sık Sık bulantı erken uyanıldığında bir sürü şiddetlidir ve zaman ilerledikçe azalır . Gebelik sırasında hastanın değişiklik gösteren metabolizmasının , farklı durumunun , endokrin bezlerin bulantı sağlamak kusmada rollerinin olduğu düşünülmektedir .

Hamilelikte bununla birlikte tükürük salgısında yükseliş ( hipersalivasyon ) ve ağızda çok sulanma ( pitiyalismus ) mevcuttur .

MESANEDE DUYARLILIK ARTIŞI:
Gebeliğin en başında yükselen pitiyalismus mesaneye stress yapar . Mesane duyarlılığı artar . Kapasitesi azalır . Sık idrara çıkılır . Bu belirti hamileliğin 2 . devresinde azalır . üç . trimesterde fetal baş pelvise inince tekrar başlar .

YORGUNLUK:
Erken hamileliğin sık rastlanan ve bazen bir sürü kuvvetli durumda olan belirtisidir . Yorgunluk , yapılmış durumda olan işle orantısızdır . Çoğunlukla 20 . haftadan ardından – .

FETAL HAREKETLERİN ALGILANMASI:
Genellikle Multiparlarda 16 sağlamak 18 . haftalarda , primiparlarda , 18 sağlamak 20 . haftalarda gebe aracılığıyla fetal hareketler hissedilir . Bu batın içerisinde bulunan kanat çırpılmasını andıran bir his olarak algılanır . Bu hareketlerin şiddeti giderek artar . Bu hareketlerin kadın aracılığıyla algıladığı önce ana ” CANLANMA ” denir .

MEMELERDEKİ DEĞİŞİKLİKLER:
İlk tane gecikmesinden az bir zaman ardından memelerde dolgunluk , duyarlılık , karıncalanma hissedilebilir . Hamileliğe eşlik eden meme değişimleri , meme dokusunun hormonal uyarısına bağımlıdır , ama anında tane öncesinde de benzer belirtiler olabilir . Kimi Zaman yüksek prolaktin seviyelerinin varlığında memelerde gebeliktekini andıran değişimler olabilmektedir .

Memelerde bez , yağ ve bağ dokusunda yükseliş olabilir ve damarlarda , lenf bezlerinde hipertrofi meydana gelir . Böylelikle memelerin biçim ve kıvamında karakteristik farklılıklar olabilir . Areola halkası genişler ve mamilla büyür , uzar . Areolada yer alan rudimenter süt bezlerinden , Montgomery bezleri çok belirgin şekil alır . Areola ve mamillanın rengi , çoğalmış pigmentasyon sebebiyle değişir ( nitelik açık kahverengiden , koyu siyaha civarı olabilmektedir ) . Çoğunlukla 2 . gebelik ayından bu yana bilhassa pigment durumundan zengin durumda olan hasta olanlarda pigmentasyon areola halkasından taşarak , areola etrafında daha açık renkte sekonder gebelik areolası meydana gelir . Proliferasyona uğramış süt bezlerinin hizmete başlamaları hamileliğin 2 . ayının bitiminde olabilir ve sekresyon başlar . Memenin tabanından mamilla mahaline gerçek yapılmış durumda olan basınç sonucu olarak berrak , daha sonraki aylarda da bulanık bir hal alan beyaz sarımtırak sekret salgılanır . Bu mayi , yetişkin süt karakterinde olmayıp kolostrum ismini alır ( Kolostrum , histolojik ve kimyasal yönden sütten ayrılır ) . Fakat kolostrum varlığı kesinlikle gebelik bulgusu değildir . Daha öncesinde gebelik geçirmişse kolostrum sekresyonu senelerce aynı ritimde devam edebilir . Nulliparlarda da kolostrum teşekkülü görülmüştür . Korpus luteum persistansinde , ovarium kistlerinde , myomlarda , tüberkülozda da kolostrum oluşabilir . Üstelik bir takım bayanlarda menstrüasyon sırasında , pubertede , klimakteriumda , ovariumda meydana gelen fonksiyonel değişikliklere uyumlu vakitlerde kolostrum salgısı görülebilir .

Tüm bu sebeplerle meme salgısı fakat şüpheli gebelik bulgusu onay edilebilir . Ama önce gebeliklerde öbür nedenler de elimine edilebiliyorsa gebelik yönünden kımetli bir bulgu onay edilebilir .

LİVİDİTE:
Damar genişlemesine ilişkili gelişen – göllenmesi sebebiyle vulva , vagina ve servikste mavimtırak bir nitelik belirgin şekil alır .

ABDOMİNAL STRİALAR VE PİGMENTASYON:
Gebelerin tahmini %90’ında , stria gravidarum da denilen gerilme çizgileri meydana gelir . Deri altı ve deri ile ilgilidir . Deri dokusunun elastik lifleri birbirinden ayrılır , altında yer alan ve damardan zengin tabaka rahatlıkla görülür . Gebelerin sadece %10’unda gözlenmez . Hamilelikten ardından da beyaz inci sedef benzeri izler bırakırlar . Striaların çokluğu bireyin dokusunun elastikiyeti , derialtı dokusunun yağlanması ve gerilmesi ile ilgilidir .

Gebelikte vücudun belli bölgelerinde ortaya çıkan nitelik artışı ( pigmentasyon ) en pek göğüs uçları , surat , karın ve harici genital organlarda görülür . Göbekle pubis içinde uzanan çizginin koyulaştığı görülür . Bununla Birlikte bedendeki öbür harekât izlerinde de pigmentasyon artışı görülebilir .

Alın sağlamak yanak sağlamak ağız etrafında kirli kahverengi lekeler bayanın yüzüne maskelenmiş bir görünüm kazandırır ve kloazma gravidarum denir ( Gebelik maskesi ) .

AŞERME sağlamak SİNİRSEL sağlamak RUHİ DEĞİŞİKLİKLER:
Gebe kadında yiyecek yeme arzusuyla alakalı ve hamilelikten bir önceki durumuna uymayan farklılıklar olabilir . Bir Takım yemeklere arzusu artar bir takım yemeklere karşın isteksizlik olabilir . Ekşi , tatlı , tuzlu v . s . talebi artabilir . Hamilenin iç sağlamak harici dünyasındaki olaylara reaksiyonu çocuğu arzu edip etmemesine yönelik değişir .

Ancak tüm bu söylediklerimiz kişiye yönelik değişebilen belirti ve bulgulardır . Kadından kadına bir sürü değişkenlik gösterir . Kesinlikle gebelik teşhisi , doktor muayenesindeki kesinlikle belirtiler ve laboratuar tetkikleri ile bu subjektif bulguların birlikte değerlendirilmesi neticesinde konulabilir .

 

Bir önceki yazımız olan Kan Testi başlıklı makalemizde Hamile miyim ? ve kan testi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir