Son Haberler

Hamilelik Dönemi

(Mine İzgi’nin kitabından ilham alınmıştır.)

Hassas ve Önemli Bir Dönem

dönemi önemlidir;

Doğum ve ölüm.Hayatımızın zıt fakat en önemli iki gerçeği…Yaşamak ve ölmek birbirinin karşıtıdır.İnsan doğar,yaşar ve her canlı gibi ölür.İnsan hayatının ilk başlangıcı da rahmine düştüğü andır.Çocuk ve babanın hücrelerinin birleşmesinden meydana gelir.Alın yazısını da içinde barındıran 46 kromozomla birlikte ve babasının genetik mirasını taşır.Doğumdan önce hayatın ilk safhası olan bu safhaya doğum öncesi(pranatal) safha denir.Yeni bilimsel araştırmalar,bu dönemin insan hayatında çok önemli bir yeri olduğunu göstermişlerdir.Bu dönemde, üzerindeki tesirlerin derecesine göre bebeğinde etkilendiği belirlenmiştir.Mesela,son yıllarda yapılan araştırmaların ortaya koyduğu gerçeğe göre,sinirli ve huzursuz çocukların mutsuz evliliklerin ürünü olduğu tespit edilmiştir.Ancak sağlıklı ve neşeli bir vücuttan yaşama sevinceyle dolu bir canlı meydana gelebilir.Çünkü kanımız bebeğimizi besler ve ruhsal dinamizmimiz bebeği etkiler,düşünce ve duygularımız ona mutlaka ulaşır.Onun için hamilelik döneminibebeğin ilk eğitim devresi olarak ele almalı ve ihmale gelmez sorunların başını çektiğini bilmeliyiz.Bebeğin sağlıklı gelişimi ve babanın ruh ve beden sağlığından başlar.İrsi birtakım hastalıklar,kalıtım yoluyla çocuğa geçebilir.Ebebeynlerin beslenme durumu,sosyal ekonomik seviyeleri dolaylı olarak bebeği etkiler.İyi ve dengeli beslenmeyen ,bebeğin büyümesi için gerekli olan proteinleri,vitaminleri,minarelleri,karbonhidratları yeterince veremez ve bebeğinde bunları dışardan alma gibi bir durumu söz konusu olmadığından,gelişimi SAĞLIKLI olamaz.Bunun için durdurulması güç istaha ve bulantıya rağmen bol protein,meyve,tahıl ve sebze içeren dengeli bir beslenme programı yapılmalıdır.

Bebeğinizin manevi ihtiyaçlarını da ihmal etmetin!;

Aynı şekilde bebek manevi ihtiyaçlarını da anne ve babasından karşılar.Anne ve baba arasındaki problemler veya birinin ruhsal bozukluğa sahip olması,bebeği olumsuz yönde etkiler.Sizi etki altına alan her gözlem,bebeğe de geçer.Özellikler annenin sevinci,üzüntüsü,acısı onunda sevinci,üzüntüsü ve acısıdır.Güzel kitaplar okumak,hoş şeyler dinlemek,doğaya ve güzel şeylere karşı eğilim bebeği de güzel kılar.Hayattan aldığınız zevk oranı kadar,bebeğinizinde zevkini sağlamış olursunuz.

Hamilelik,evliliğin süsüdür…

Sevgi ve şefkatle korunan,özenle her istediği yerine getirilen kadın kadar mutlu kimse yoktur.Bu mutlu kadın da,karnındaki bebeğinin mutluluğunu inşa eder ve mutlu nesillerin artmasını sağlar.Çevremde gördüğüm ve karşılaştığım tüm arkadaşlarımda şunu gözlemledim ki,çocuk sahibi olacağı için sevinen ve eşini deliler gibi seven hamile bir annenin kustuğunu hiç duymadım.Fakat bebeklerini dolgu maddesi olarak kullanan çok kişiyle karşılaştım ve onların bu şikayetleri had safha da yaşadıklarına şahit oldum.Çünkü onlar,rutinleşmeye başlayan hayatlarına bir eğlence ve hareket gelsin diye çocuk sahibi olmak isterler.Bu tür kadınlar için çocuk,gereksizdir ve hatta doğacak çocuk için kötülük yapmış olurlar.

Halbuki anne baba olmaya aday eşlerin,buna önceden hazır olup olmadıklarını konuşmaları ve dünyay getirecekleri çocukları için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını bilerek,çocuk sahibi olmaları gerekir.Böyle olunca hamilelik dönemin de anne huzuru ve rahatı sağlanmış olur,dolayısıyla bebek içinde aynı mutluluk sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Kadınlarda Görülen Vajinal Mantar Enfeksiyonları başlıklı makalemizde kadın, kadın sağlığı ve manra hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Hatice

Check Also

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar ...

Dükkan. Kira. Emanet. Nazikçe sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını% 90'a kadar …

Dükkan. Kira. Emanet. Perakendede% 90'a varan oranda sevdiğiniz tasarımcı analık markalarını kullanın! Çıkış yapmak MotherhoodCloset.com …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.