Son Haberler
Anasayfa / Son Yazılar / Doğum Sonrası / Hamilelikte çatlak oluşumunu engelleyecek 4 Yöntem | Hamilelik ve Sağlık

Hamilelikte çatlak oluşumunu engelleyecek 4 Yöntem | Hamilelik ve Sağlık

Vücut çatlakları genellikle bacak, karın, göğüs ve kol bölgelerinde bulunan soluk renkli ince çizgiler şeklinde belirir. Doğum sürecindeki vücut değişimleri, hızlı kilo değişimleri ve cildin susuz kalması, bilinen en belirgin çatlak nedenlerindendir. Cildin gerilip liflerin bozulması sonucunda pembe ya da kırmızı renkte oluşan çatlaklar bakım yapılmazsa vakit içinde beyaz çizgilere dönüşür.

Evinizde yapabileceğiniz bakım ve kürlerle çatlak görünümünü azaltıp aynı zamanda vücudunuzu sağlıklı haline geri döndürebilirsiniz.

İşte çatlak oluşumunu önleyen 4 organik yöntem:

1. E vitamini açısından çok varlıklı olan badem yağı bu sorun için maksimum bilinen yöntemlerden biri. Kolajen ve elastin içeriğini artırmaya yardımcı olan E vitamini desteği ile vücudunuzun gerginliğini almanız mümkün. Badem yağını günde iki kere olmak üzere cildinize hafifçe masajlarla uygulayabilirsiniz.

2. Gene başka bir E vitamini içeriğiyle çatlaklarınızla başa çıkabilirsiniz. E vitamini, A vitamini ve gül yaprakları ile yapacağınız karışımı masaj yaparak çatlak olan bölgelerinize uygulayabilirsiniz. Ayrıca, bu karışımı henüz çatlaklarınız yokken onları engellemek fakatçlı bir masaj yağı olarak da kullanabilirsiniz.

3. Sağlığınıza birçok faydası dokunabilecek avokado meyvesini çatlaklarınıza da uygulamanız mümkün. Tabi ki tek başına değil! Güçlü bir yenileyici olan aloe vera ile yapacağınız karışım da güzel neticelar verecektir. Yarım avokado ile bir yaprak aloe verayı, bir çay kaşığı zeytinyağıyla karıştırıp blender’dan geçirin. Macun kıvamı elde ettiğiniz anda çıkarıp uygun bir kaba boşaltın. Çatlak olan bölgeleriniz için yeterli miktarı elinize alıp masaj yaparak uygulayın ve 20 dakika beklemeye alın. Peşinden soğuk suyla durulayıp kurulayın. Bu karışımı isteğinize bakılırsa haftada 2 veya 3 kere uygulayabilirsiniz.

4. Bu karışım ve yağların dışında, kakao yağı, lavanta yağı, jojoba yağını da vücudunuza masajlarla uygulayabilir, çatlakları engelleme veya görünümünü azaltmak konusunda düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Anne sütüne eş değer Yumurtanın faydaları | Sağlık ve Bakım başlıklı makalemizde faydaları, kas gelişimi ve protein hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Burak

Check Also

Karbondioksiti Yok Eden Havayı temizleyen 5 harika bitki

Merhaba Arkadaşlar bugün farklı bir konu ile sizlerleyim 🙂 Şehir Hayatı Egsoz Gaz Kötü hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.