İç dudak sarkması ameliyatı

İç dudak sarkmasına çözüm: Labioplasti ameliyatı

Normalde vulva dış dudaklarının içinde kalan ve korunan iç dudaklar ( küçük dudak ) bazen doğuştan genetik olarak, bazen de doğum veya başka travmatize edici etkenlerle sarkabilir, büyüyebilir veya deforme olabilir. Asimetri de olabilir. En çok yaptığı rahatsızlık kendini beğenmeme, partnerinden utanma, özellikle dar giysi giyince o bölgede kabarıklık olmasıdır. Cinsel ilişki sırasında iç dudakların vajinaya doğru kıvrılması ile ağrı hissedenler de mevcuttur. Bilhassa mayo ve bikini giymek kişiyi zorlar. Ayrıca mukoza yapısındaki dokusu iç çamaşıra sürtünerek tahriş olabilir ve enfekte olabilir.

Labioplasti ameliyatı

Daha önce iç dudak diye bahsettiğimiz genital organ bölümünün tıbbi adı labium minustur. İç dudak sarkması tedavisi için yapılan ameliyata da iç dudak estetiği ya da labioplasti ameliyatı denir. Çoğunlukla lokal anestezi ile yapılmasına rağmen hassas kişilerde genel anestezi de uygulanabilir. Bazen de bilinçli sedasyon dediğimiz yöntem kullanılabilir. Operasyon yarım saat içinde biter. Labioplasti öncesi sonrası arasındaki fark hemen belli olduğu için kişi hemen mutlu olur. Kızlık zarına bir zararı yoktur. Sonradan doğuma, cinsel ilişkiye, orgazma engel olmaz. Eğer vajina darlığı sorunu da varsa vajinoplasti ve labioplasti bir arada yapılabilir.

Operasyonun ertesi günü kişi normal hayatına devam edebilir. Duş alınabilir. Ama havuz, sauna gibi aşırı ıslak ve sıcak ortamlardan 3 hafta, cinsel ilişkiden de yine 3 hafta uzak durmak gerekir. Dikişler eriyen tarzda olduğu için dikişi alımı yoktur.

Komplikasyonlar

Bir labioplasti prosedürünün tıbbi komplikasyonları nadir olmakla birlikte görülebilen komplikasyonlar kanama, enfeksiyon, labiyal asimetri, kötü yara iyileşmesi, yetersiz düzeltme, aşırı düzeltme olabilir ve revizyon cerrahisi gerektirebilir. Sızıntı tarzında kanama olması normaldir. Adet kanamasından daha fazla değildir. Konfor için normal hijyenik ped kullanılabilir. Dokuları şişirmek ve uyuşturmak için kullanılan lokal anestezik madde ve yapılan kesinin neden olduğu ödem, şişlik normaldir. Nadiren hematom dediğimiz içeride kan toplanması görülebilir. Ayrıca artmış enfeksiyon riskini azaltmak için adet görürken uygulanmamalıdır. Koruyucu antibiyotik verilebilir.

Labioplasti nedir ?

Labioplasti, kadın genital organının iç dudaklarındaki ( labium minus ) doğuştan veya çoklu doğumların travmasına bağlı sarkmayı düzeltmeye yönelik yapılan estetik cerrahi girişim ve bu ameliyata verilen isimdir.

İç dudak sarkması ameliyatı

Labioplasti ameliyatı da neymiş diyenler çıkabilir. Ama bir çok genç kız ve kadının sıkıntısını gideren, üstelik uygulaması çok basit olmasına rağmen yüz güldüren bir girişimdir. Genç kızlar adet gördükten sonra, daha önce hiçbir rahatsızlığı olmayan genital bölgenin sıkıntıları başlar. Çoğunluk genital bölgenin doğal bakteri yapısında oluşan dengesizlikler nedeniyle oluşan enfeksiyonlar yüzünden kaşıntı, devamlı idrar hissi ve ağrıdan şikayet ederler. Fakat bu mesleği icra etmeye başladığımda, bölgeye ait estetik problemlerin de benzer sıkıntılara yol açabileceğini gördüm. Mesela genital bölgenin iç dudakları (labia minor) yapısal olarak asimetrik, büyük ve sarkık olabiliyor. Ne olacak kapalı bölge diyebilirsiniz. Fakat hiç de öyle değil. İç çamaşırına normalde dokunmaması gereken bölümler dokunduğunda kaşıntı ve tahriş yapıyor. Yaz döneminde özel mayo ile bu görünüm gizlenmeye çalışıyor. Bir de tabi işin psikolojik boyutu var. Bu sıkıntısı olan kişiler kendi genital organlarını görmek bile istemiyorlar. Bu psikolojik durum eşler arası sıkıntılara yol açıyor. İç dudak estetiği de denilen labioplasti ameliyatı ile kadınlar bu şikayetlerinden kurtulabilirler. Bu durum kesinlikle bir hastalık değil sadece rahatsızlık veren bir anormal yapıdır. Tüm cinsel estetik ( genital bölge estetiği ) ameliyatları arasında en fazla yapılan operasyondur.

İç dudaklardaki büyüklük herkesi rahatsız etmeyebilir. Bu demek değil ki kimseyi rahatsız etmeyecek. Bazı hassas ruh haline sahip, kendisiyle çok meşgul kişilerde takıntı haline bile gelebilir. Rahatsızlık o kadar artabilir ki kadın kendinden, eşinden, cinsel hayatından, hatta hayatın kendisinden soğuyabilir. Cinsel soğukluk, orgazm güçlükleri, eşinin yanında soyunamama gibi durumlar ortaya çıkabilir. Hatta mayo, bikini, dar pantolon giyememe yüzünden sosyal hayattan uzaklaşanlar olabilir. Bu boyuta gelmese bile labioplasti ameliyatı gerektirecek büyüklükteki iç dudaklardan rahatsız olmayan yok. Sonuçta herkes kendini güzel ve çekici hissetmek ister. Bu duygu kadınlarda daha fazladır. Görünmeyen bir yerde olmasının da bir önemi yok. En önemli şey insanın kendini beğenmesi, kendini güzel ve çekici hissetmesidir.

Labioplasti ameliyatı gereken durumlar:

 1. Küçük dudakların çok büyük olması

Küçük dudakların büyük dudaklar ile kapatılamayacak kadar büyük olması genellikle yapısal bir durumdur. Yani genetik yapı ile alakalıdır. Nedense bizim toplumumuzda çok yaygın. Bu durumu nesilden nesile de aktarıyoruz. Kökeni nedir bilemiyorum. Göçer bir toplum olmamızla veya ata çok binilmesi sonucu tahriş ve zamanla mutasyon mu oldu onu da bilemiyorum. Ama dediğim gibi bizde çok. Bunun genital bölgenin görsel sıkıntısı yanında, çoğunlukla küçük dudakların dışarıda olmalarından dolayı sık tahriş olmaları ve buna bağlı enfeksiyonlar hastaların bize labioplasti ameliyatı için başvurusuna neden olur. Aslında çoğu çocuktan itibaren bu durumun farkındadır. Kıyafetlerinden belli olacak diye sıkıntı çekerler ve bazen denize bile gitmek istemezler. Mayosunun içine sıkı iç çamaşırı giymek zorunda kalan kadınlar tanıyorum. Genital bölgenin bir çok hastalığına da yakalanmaktan bıkmışlardır.

2- Küçük dudakların sarkması

Sık kilo alıp veren gençler ve yaş ilerledikçe doku kaybına bağlı zayıf görünümlü bayanlarda iç dudaklarda sarkma oluşabilir. Bu durum genital görsellik açısından rahatsız edicidir. Bilhassa esmer bayanlarda bu sarkan labium parçası oldukça koyu bir renk alır. Bu da görsel sıkıntıyı daha çok arttırır. Labioplasti şart hale gelir. Bazen doğum sonrası yaralanmalar, kaza geçirme neticesi yırtıklar, başkaca travmalar da küçük dudakların sarkık görünmesine neden olabilir.

3- Küçük dudaklar arasında büyüklük farkı

Dudaklar arasında boyut farkı oldukça sık rastladığımız bir durumdur. Zaten çoğu insanda da birebir aynı boyda değildirler. Fakat bazen boyut farkı aşırı olunca insanı rahatsız edebilir. Hele bir de sarkma varsa sıkıntı görsellikten çok sık tahriş sonucu enfeksiyon problemine dönüşür. Doğum, kilo alıp verme bu durumu daha da belirginleştirir. Bazen tümör veya geçirilmiş enfeksiyonlar sonucunda da iç dudakların, olağandan daha büyük, daha geniş, daha kıvrımlı ve daha şekilsiz görünümü karşımıza çıkabilir.

İç genital dudaklarda büyüklük ve sarkma kimlerde olur?

 1. Tamamen genetik bir durum olabilir. Çoğunlukla böyledir. Kaza, travma, doğum yırtıkları sonucu da görülebilir.
 2. Zayıf kişilerde daha sıktır. Çünkü vulva dış dudakları zayıf kişilerde çok dolgun değildir. Bu yüzden iç dudaklar daha belirgin görünerek kadını labioplasti ameliyatına zorlayabilir.
 3. Ciddi miktarda kilo veren bayanlarda her yerde olduğu gibi genital bölgede de sarkma olabilir. Kilolu için derimiz esnek olduğu için yağların genişlemesinden dolayı yüzey olarak büyür. Zamanla bu durum deri esnekliğinin azalmasına sebep olabilir. Kilo verince, esnekliğini kaybetmiş deri buruşuk ve sarkık bir görüntü alır.
 4. Normal doğum sayısı fazla olan kadınlarda genital bölgedeki kas zayıflaması da buna yardımcı bir etken olabilir. Ayrıca doğum sırasında bu bölgede yaratılan travmalar, kesiler küçük dudağın yapısını bozabilir.

Labioplasti ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Lokal anestezi ile 30 dakika içinde yapılabilen bir işlemdir. Ancak hassas kişilerde, yani lokal anestezi ile kendini rahat hissedemeyecek kişilerde genel anestezi uygulanabilir. Bu durumda labioplasti operasyonu mutlaka hastane ortamında yapılacağı için sabah olunan ameliyat sonrası akşama kadar hastanede kalmak gerekir. Daha uzun süreli bir yatış gerekmez. Ayrıca eriyen dikişler konulduğu için dikiş alımı gerekmez.
 2. İşlem döneminde adet olunmamalı. Çünkü sonuçta bir cerrahi işlem olduğu için enfeksiyona karşı tüm önlemlerin alınmış olması gerekir. Adet olunursa kanam yüzünden operasyon bölgesinin hijyeni tam korunamayabilir.
 3. Hastanede yatış gerektirmez. Labioplasti, genel anestezi ile bile yapılsa aynı gün hasta taburcu edilebilir.
 4. Dikişler 10 gün içinde kendi düşer. Tuvalet temizliğine dikkat edilmesi yeterli olur. Zaten normal halde bile tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır. Labioplasti ameliyatı sonrası buna daha fazla dikkat etmek gerekir.
 5. Duş aynı gün alınabilir. Küvette yatma 10 gün kadar yasaktır. Çünkü işlem bölgesinin akan suyla temizliği çok elzemdir. Ancak küvette uzun süre kalmak o bölgede aşırı bir nemlenmeye neden olacağı için enfeksiyon veya geç iyileşme gibi sakıncalar yaratabilir.
 6. Hamam, havuz 15 gün yasaktır. Aynı şekilde aşırı nemlenme ihtimali ve özellikle umuma açık hamam ve havuz gibi yerlerden enfeksiyon kapma riski çok yüksektir.
 7. Labioplasti ameliyatında pek kanama riski yoktur. Ama pıhtılaşma sorunu olan bir hasta söz konusu ise bu risk ortaya çıkabilir. Doktorun bu konuyu iyi sorgulaması, hastanın da böyle bir şikayeti varsa bunu doktoruna söylemesi gerekir. Ameliyat sonrası sızıntı şeklinde, adet kanamasına benzer bir kanama normaldir. Ancak aşırı miktarda olan kanamalarda mutlaka operasyonu yapan doktora başvurulmalıdır.

İç dudak sarkması ameliyatı sonrası his kaybı olur mu ?

Çok sorulan bir soru. İşlem bölgesinde his kaybı olmaz. Eğer klitoris üzerindeki deriye işlem yapılırsa his değişikliği olabileceği için ben oraya dokunmamayı tercih ediyorum.

Not: Labioplasti ameliyatı bakirelere de yapılabilir. Çünkü kızlık zarı vajinanın içinde yer alırken, iç dudaklar vajinanın dış tarafındadır. Kızlık zarına bir zarar vermek söz konusu değildir. Labioplasti yapan bayan doktor arayanlar bana muayeneye geldiğinde detaylı bilgi veriyorum.
Labioplasti ameliyatı, vajinoplasti ameliyatı ile birlikte yapılabilir. Vajinoplasti hakkında detaylı bilgi için “Vajina daraltma” konulu makalemize bakabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Canım Annem Şiiri başlıklı makalemizde 2017 günü, anan ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir