Son Haberler
Anasayfa / Doğum Öncesi / İdrar Testi

İdrar Testi

hamileyimKanda ß – HCG belli bir eşik seviyesine ulaştığında idrara çıkmaya başlar ve hamileliğin ilerlemesiyle idrardaki seviye artar . İdrarla yapılmış durumda olan hamilelik testlerinin esası bu ß – HCG’nin varlığının ya da yokluğunun saptanmasına dayanır . Çeşitli testlerin hassasiyeti arasındaki değişiklikler idrardaki seviyeyi tanıyıp tanıyamamalarına bağlıdır . Hassas bir test idrarda hamileliğin en sabah dönemlerindeki düşük seviyedeki ß – HCG’yi tanıyabilirken , hassas olmayan testler hamilelik belli bir zaman ek olarak ilerleyip idrardaki seviye yükseldiğinde , yani ek olarak geç bir dönemde gebeliği tanıyabilirler .
İdrar testlerinde ” ” sonucu alındığında yanlış oranı epeyce düşüktür . Ancak ” ” sonucu verici testin bir zaman ek olarak sonra tekrarlanması uygundur .
Eczanelerde ya da evlerinde kullanılan hazırlıklı test kitleri sayesinde yapılan idrarda hamilelik testlerinin güvenilirliği üretici şirket aracılığıyla her ne civarı %99 olarak belirtilse de yapılmış durumda olan çalışmalar bilhassa tane gecikmesinin 10 günden ek olarak az olduğu durumlarda yanlış oranının %50’lerde olabileceğini işaret etmektedir ( ” Yanlış ” çoğunlukla testin hassasiyetinin düşük olması sebebiyle varolan bir gebeliği saptayamaması halinde olmaktadır . Ancak tam aksi de mümkündür ) .
Laboratuvarda yapılan idrarda hamilelik testleri ise tane gecikmesinin ek olarak az olduğu vakitlerde da güvenilir netice verebilmektedir . Bu testler ek olarak düşük hormon seviyelerini tanıyabilen ve bu sebeple de hazırlıklı test kitlerine yönelik ek olarak hassas durumda olan testlerdir .

Bir önceki yazımız olan Gebelikte 9. Ay başlıklı makalemizde bebek ve hamileliğin son ayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Check Also

Karbondioksiti Yok Eden Havayı temizleyen 5 harika bitki

Merhaba Arkadaşlar bugün farklı bir konu ile sizlerleyim 🙂 Şehir Hayatı Egsoz Gaz Kötü hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.