Rahim Ağzı Kistleri Nedir? Tedavisi ve Önlemleri Nelerdir? | Annem.org Kadın Sağlığı

kistleri ? Kist ?

Kist nedir ? önce bunun tanımını yapalım.Kist deyince herkesin ödü kopuyor. Halbuki kist ; içi sıvı dolu bir kesecik tir.Ve vücudun heryerinde oluşabilir.Ve çoğunlukla da kanser değildir. Kist deyince herkesin aklına büyük büyük kistler aklına geliyor işte 5 cm -6cm yumruk şeklinde halbuki kistler mm’de olabilir.İşte rahim ağzı kistleri de ultrasonagrapy veya dışardan bakıldığı zamanda görülebilen 2-3mm’lik bazen 10 mm’ye kadar olabilen içi sıvı dolu bir oluşumlardan bahsediyoruz. Dışardan bakıldığı zaman görülebilen derken jinekolojik muayenede bakıldığı zaman görülebildiğinden bahsediyoruz. Çünkü dış genitalde baktığımız zaman rahim ağzını göremeyiz özel bir alet yöntemiyle görebiliriz.

Rahim Ağzı Kistleri ne tür belirletiler verir ? 

Rahim Ağzı kistleri yani Kistleri Çoğu durumda belirti veremez.

Bir jinokolojik muayenede spatulm adını verdiğimiz plastik veya metal olabilen bir aletle rahim ağzına baktığımız zaman bu navo kistleri adını verdiğimiz rahim ağzı kistlerini görürüz.

Bazı durumlarda eğer çok yaygınsa rahim ağzı kistleri ozaman akıntı şeklinde belirtiler verebilir. Ama bizim için navo kistin anlamı belirtiden daha ziyade kadın da daha önce geçirilmiş rahim ağzı enfeksiyonu işaretidir.

Biz navo kistini gördüğümüz zaman endişelenmeyiz ama yinede şöyle birşey düşünürüz demek ki daha önceden geçirilmiş bazı rahim ağzı enfeksiyonları vardır ve de ona göre araştırmalar yaparız.Hiçbir belirti vermemesine karşılık vajinal kültürle acaba rahim ağzında gizli kalmış bir enfeksiyon varmı yokmu onu ortaya çıkartırız.Bunların arasında 2 önemli klamidya ve gonore anlamına gelen 2 adet bakteridir ve bunlar kanallarda tıkanıklık yaparak kısırlığa neden olabilir.

 

 

 

kistleri için önlem alınabilir mi ?

Rahim ağzı kistleri serin tabiatlarda oluşabilmektedir.

Tek başına 1 adet’te olabilir çok sayıdada olabilir.

Oluşum nedenleri geçirmiş olunan enfeksiyonlar ve çok sayıda doğum yapmış olmak olabilir. 

Kadının navo kistlerinden korunması için alınması önlemler ; 

1- Enfeksiyonlardan korunmak lazım.

2- Özellikle cinsel yolla bulaşan klamidya ve gonore adını verdiğimiz 2 tane bakteri var bunların genittal sisteme girdikleri zaman kanallarda tıkanmaya neden oluyor ve böyle gebe kalamıyor hasta .Bunlardan korunmak için kondom ve bölge temizliği çok önemli.

3-Genel genital bölge kurallarına uyulması gerekir.

Bunlar; 

  • Umumi tuvaletlerde hijyene özen gösterilmeli.
  • Genital bölge nemli bırakılmamalı.
  • Pamuklu iç çamaşırı kullanılmalı.
  • Ve en önemlisi vajinanın içini gereksiz yere yıkamaktan kaçınmak önemli.

 

Bu önlemler alındığı zaman navo kisti olma olasılığı azalıcaktır.

 

Rahim ağzı kistleri nasıl tedavi edilir?

Rahim ağzı kanalındaki o salyanın dışarıya akmamasına çok sayıda nedene bağlı olabilir. Çoğu zaman karşıma enfeksiyonlar çıkıyor. Bazen nedensizdir. Bunlar şikayet etmiyorsa hastayı tedaviye gerek yoktur. Eğer akınftı şikayeti yapıyorsa bunları özle cihazlarla patlatma yapılmaktadır. Yada çok yaygınsa dediğimiz yakmada kullanılandığımız cihazla veya dediğimiz rahim ağzı dondurma işleminde kullandığımız cihazlarla bunları ortadan kaldırabilir. 

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri başlıklı makalemizde doğum öncesi, gebelik ve hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir