Son Haberler
Anasayfa / Doğum Öncesi / Ultrasonografi yardimi ile gebelik tanisi

Ultrasonografi yardimi ile gebelik tanisi

UltrasonografiAdet gecikmesi birden birçok bugünü bulduğunda hamilelik testi yapılmaksızın vajinal yardımı ile hamilelik kesinlikle tanısı konabilir . Abdominal ( karından bakılan ) ultrasonografide ise tane gecikmesi en az bir hafta olmalıdır .
Erken hamilelik çağında uygulanan ultrasonografinin önemi:
Gebelik testinin müspet çıkması hamilelik varlığının kesinlikle kanıtıdır , ancak hamilelik tanısı konduktan hemen sonra karşılık arayan mühim sorular vardır:
gebelik normal mi?
gebelik rahim (döl yatağı) içerisinde midir , yoksa bir harici hamilelik mi söz konusudur?
bebek yaşayan mıdır?
mol gebeliği söz konusu olasıdır mi?
çoğul hamilelik söz konusu olasıdır mi?
Yukarıdaki durumlar ileri aşamalara dek hiç bir belirti vermeyebilir . Bu yüzden hamilelik testi yapıldıktan hemen sonra hiç bir şikayetiniz olmasa dahi en çabuk dönemde hekim kontrolüne gitmeniz mühimdir . Uygulanan Kolay bir ultrasonografi incelemesi , ya da hamilelik birçok çabuk dönemdeyse seri ultrasonografilerle hamileliğin yakın takibe alınması muhtemel normaldışı hallerin en çabuk dönemde meydana çıkarılmasını olanağı sağlar . Çabuk hamilelik çağında normaldışı hallerin çabuk tanısı sağlık şansınızı mühim derecede yükseltir .
Erken hamilelik çağında uygulanan ultrasonografinin en büyük yararlarından biri de son tane tarihiniz ile hamilelik haftanız arasındaki uyumun belirlenmesidir . Çabuk dönemde uygulanan ultrasonun hamilelik haftasını belirlemedeki yanlışlık payı ±3 gündür , bunun için karşın miyadına yakın uygulanan ultrasonun yanlışlık payı ±3 hafta olabilir! Bu incelemenin yapılmış olması gebeliğinizin ilerleyen dönemlerinde , belirttiğiniz son tane tarihi ile çocuk ölçüleri aralarında bir uyumsuzluk olduğunda , bebeğinizin miadı konusunda şüpheler oluştuğunda birçok mühim bilgiler olanağı sağlar .

Bir önceki yazımız olan İdrar Testi başlıklı makalemizde hamilelik menfi ve hamilelik müspet hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Check Also

Karbondioksiti Yok Eden Havayı temizleyen 5 harika bitki

Merhaba Arkadaşlar bugün farklı bir konu ile sizlerleyim 🙂 Şehir Hayatı Egsoz Gaz Kötü hava …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.